Ledningen er en Ø630mm sjøledning for drikkevann. Når denne er komplett skal den legges mellom Hias vannbehandlingsanlegg på Nordsveodden i Ottestad og Nedre Furuberget i Hamar.
Det er viktig at båtførere tar hensyn i dette området.
Ledningstraseen er vist på kartet over. Lengden på 6500 m deles opp i fem til seks traseer for ikke å sperre av for stort område i Mjøsa. Jobben med å legge ledningen på plass på strekningen Nordsveodden - Nedre Furuberget blir utført etter sommerferien. Ledningen skal ikke ligge og flyte uten oppsyn av entreprenør.
Det er viktig at båtførere tar hensyn når denne jobben utføres.
Det blir heving/fjerning av 2500m x Ø75mm prøveinntaksledning som ligger i Mjøsa. Dette blir utført uke 29-30-31.
Det er viktig at båtførere tar hensyn når dette utføres.
Arbeidet med å bygge Hias vannbehandlingsanlegg startet opp i slutten av januar. Planlagt produksjonsstart ved anlegget er siste halvdel av 2021. I uke 18 startet arbeidet med å bygge ny pumpestasjon i Nedre Furuberget. Pumpestasjonen skal pumpe vann fra Hias vannbehandlingsanlegg til Furuberget pumpestasjon.
Beliggenhet: Nordsveodden, Ottestad.
Anleggsstart: 28. januar 2019.
Produksjonsstart: Mars 2022.
Vanninntak: 250 meters dyp, 3 km fra land.
Vannbehandlingsprosess: Kjemisk behandling med direktefiltrering, UV-bestråling og klorering.
Dette er bygd: